Οι ομάδες και οι δραστηριότητες τους

Ομάδα Ενημέρωσης και Κοινωνικής παρέμβασηςς

• Παρακολουθεί όλες τις δράσεις που γίνονται στο σχολείο και καταγράφει με λεπτομέρεια την πρόοδό τους.
  • Κρατά αρχείο με λεπτομέρειες των δράσεων.
  • Παίρνει συνεντεύξεις από τους αρμόδιους των σχολικών δράσεων και γράφει άρθρα
  • Βγάζει φωτογραφίες και βίντεο από τις εκδηλώσεις του τμήματος και του σχολείου (γιορτές, εκδρομές, εκδηλώσεις).
  • Τροφοδοτεί την ιστοσελίδα του σχολείου με φωτογραφίες και άρθρα.
  • Σκέφτεται τρόπους για να αυξήσει την επισκεψιμότητα της ιστοσελίδας του σχολείου.
  • Σκεφτεται αυτούς που έχουν ανάγκη είτε είναι συμμαθητές μας, είτε γείτονες, είτε τα αδέσποτα ζώα της γειτονιάς μας και προτείνει τρόπους να βοηθήσουμε.
  • Προσπαθεί παρεμβαίνοντας και με συζήτηση να λύνει και να προλαβαίνει διάφορα γεγονότα και συμπεριφορές που ενοχλούν όλους (γεγονότα βίας, ρατσισμού, bulling, ζημιές του σχολείου και άλλες αρνητικές συμπεριφορές).
  • Αναλαμβάνει την οργάνωση της συμμετοχής του σχολείου σε κοινωνικές και περιβαλλοντικές δράσεις όπως, έρανοι, δενδροφυτεύσεις, φροντίδα αδέσποτων ζώων, υποστήριξη φτωχών οικογενειών, καθαρισμός ακτών, καθαρισμός δασών, φροντίδα ενός πάρκου μέσα στην πόλη, συμμετοχή σε ενημερωτικές εκστρατείες για κοινωνικά και περιβαλλοντικά θέματα.
  • Υποβάλλει εισηγήσεις στο Σύλλογο των Καθηγητών για εκπαιδευτικές και ψυχαγωγικές επισκέψεις
υπεύθυνες καθηγήτριες: Ρ. Ζακοπούλου - Ε. Παναγή

Ομάδα Αισθητικής Παρέμβασης και Καθαριότητας

• Aισθητική αναβάθμιση των τμημάτων και του σχολείου. (Βάψιμο, ζωγραφική, αφίσες, φωτογραφίες)
  • Καθαριότητα των τμημάτων και του σχολείου
υπεύθυνη καθηγήτρια: Δ. Λαζαρίδου

Ομάδα Εξοικονόμησης ενέργειας και Ανακύκλωσης

• Mείωση της κατανάλωσης νερού στο σχολείο.
  • Mείωση της κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας στο σχολείο.
  • Μελέτη και εφαρμογή τρόπων ώστε το σχολείο να παράγει τη δική του ενέργεια (Κατασκευή φωτοβολταικού για το σχολείο).
  • Μείωση του ποσοστού των παιδιών που έρχονται στο σχολείο με ΙΧ και αυξηση του ποσοστού εκείνων που έρχονται με τα μέσα μαζικής συγκοινωνίας ,τα πόδια και το ποδήλατο.
  • Μελέτη (Ίντερνετ, βιβλιοθήκες, περιοδικά) της εμπειρίας που υπάρχει σε άλλα σχολεία (του εσωτερικού ή του εξωτερικού) και προσπάθεια εφαρμογής στο σχολείο μας.
  • Μείωση της κατανάλωσης χαρτιού φωτοτυπίας.
  • Συγκέντρωση του χαρτιού που θα πάει για ανακύκλωση.
  • Μείωση των απορριμμάτων.
  • Οργάνωση σύστηματος συγκέντρωσης και παράδοσης λαμπτήρων και ηλεκτρικών-ηλεκτρονικών συσκευών για ανακύκλωση.
  • Οργάνωση σύστηματος συγκέντρωσης και παράδοσης μπαταριών για ανακύκλωση.
υπεύθυνη καθηγήτρια: Γ. Νομικού

2011-2012

Οι ομάδες και οι δραστηριότητες τους

Ομάδα Αισθητικής παρέμβασης

• Αναδιάταξη επίπλων
  • Καθαριότητα
  • Βάψιμο
  • Γκράφιτυ
  • Αφίσες
υπεύθυνη καθηγήτρια: Δ.Λαζαρίδου

Ομάδα Κήπου

• Φροντίδα δέντρων
  • Δενδροφύτευση
  • Λαχανόκηπος
  • Κομποστοποίηση
υπεύθυνες καθηγήτριες: Χ.Αναστασίου - Μ.Σκορδή

Ομάδα Εξοικονόμησης

• Mείωση της κατανάλωσης νερού.
  • Mείωση της κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας.
  • Μείωση του ποσοστού των παιδιών που έρχονται στο σχολείο με ΙΧ και αυξηση του ποσοστού εκείνων που έρχονται με τα μέσα μαζικής συγκοινωνίας και τα πόδια.
υπεύθυνες καθηγήτριες: Δ.Λαζαρίδου - Γ.Νομικού

Ομάδα Παρέμβασης και Κοινωνικής Ευθύνης

• Θέσπιση, έλεγχος τήρησης κανόνων.
  • Λειτουργία 5-μελών και 15-μελών συμβουλίων.
  • Κυλικείο (βιολογικά και υγιεινά τρόφιμα)
  • Συντονισμός.
  • Οργάνωση συμμετοχής του σχολείου σε κοινωνικές και περιβαλλοντικές δράσεις όπως, έρανοι, δενδροφυτεύσεις, φροντίδα αδέσποτων ζώων, υποστήριξη φτωχών οικογενειών, καθαρισμός ακτών, καθαρισμός δασών, φροντίδα ενός πάρκου μέσα στην πόλη, συμμετοχή σε ενημερωτικές εκστρατείες για κοινωνικά και περιβαλλοντικά θέματα.
  • Πρόσκληση εξωσχολικών επιστημόνων και επαγγελματιών για μεταφορά γνώσεων και εμπειρίας στο σχολείο και στους μαθητές.
  • Υποβολή εισηγήσεων στο Σύλλογο Διδασκόντων για εκπαιδευτικές επισκέψεις.
υπεύθυνη καθηγήτρια: Α.Τσιαμαντά

Τύπου και Ενημέρωσης

• Καταγραφή της προόδου των δράσεων που γίνονται στο σχολείο
  • Φωτογράφιση και βιντεοσκόπηση των δράσεων.
  • Δημιουργία φωτογραφικού αρχείου με τα μέλη των ομάδων και με τις δράσεις.
  • Συνεντεύξεις από τους αρμόδιους των σχολικών δράσεων.
  • Τροφοδότηση με ειδήσεις των τοπικών Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας.
  • Δημοσιεύση Δελτίων Τύπου και οργάνωση σχετικών αφιερωμάτων στις εφημερίδες ή στην τηλεόραση.
  • Τροφοδότηση της ιστοσελίδας του σχολείου με σχετικό υλικό προβολής.
  • Υλοποίηση ενεργειών προκειμένου να αυξηθεί ο αριθμός επισκέψεων στην ιστοσελίδα του σχολείου.
  • Προετοιμασία και διοργάνωση της τελικής εκδήλωσης του προγράμματος.
υπεύθυνη καθηγήτρια: Ρ.Ζακοπούλου

Ομάδα Ανακύκλωσης

• Κατασκευή και τοποθέτηση κάδων ανακύκλωσης στις τάξεις.
  • Μείωση της κατανάλωσης χαρτιού φωτοτυπίας
  • Συγκέντρωση του χαρτιού που θα πάει για ανακύκλωση. (Αυτό το καθήκον περιλαμβάνει και τη ζύγιση του χαρτιού ώστε να γνωρίζουμε το συνολικό βάρος χαρτιού που δίνουμε για ανακύκλωση).
  • Μείωση των απορριμμάτων. (Αυτό το καθήκον περιλαμβάνει και την καταγραφή του βάρους των απορριμμάτων).
  • Οργάνωση σύστηματος συγκέντρωσης και παράδοσης μπαταριών για ανακύκλωση.
υπεύθυνες καθηγήτριες: Δ.Λαζαρίδου - Γ.Νομικού