Στις 24 Οκτωβρίου, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα διατροφής

η κ. Γεωργακοπούλου Ρόδω, καθηγήτρια Οικιακής Οικονομίας, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα διατροφής, υλοποίησε στις 24 Οκτωβρίου, τις παρακάτω δράσεις:

Δράση 1

Εκπόνηση power point  και προβολή αποσπάσματος από σχετικό βίντεο, τα οποία παρακολούθησαν όλο το σχολείο. Ακολούθησε ομιλία από την καθηγήτρια Οικιακής Οικονομίας , απαντήθηκαν ερωτήσεις και έγινε συζήτηση.

Δράση 2

Κατασκευή Πυραμίδας Μεσογειακής Διατροφής

Στο εργαστήριο καλλιτεχνικών του σχολείου μας, σε συνεργασία με την κ. Λαζαρίδου Δέσποινα  (Υποδιευθύντρια του σχολείου μας και καθηγήτρια Καλλιτεχνικών),τα παιδιά δημιούργησαν αρκετές ημέρες πριν, με πηλό, ανακυκλώσιμα χαρτιά, ζυμαρικά κ.α υλικά, ομοιώματα τροφίμων τα οποία κολλήθηκαν πάνω στην ξύλινη πυραμίδα. Η πυραμίδα θα τοποθετηθεί μόνιμα στην είσοδο του σχολείου.

Ευχαριστώ θερμά την κ. Λαζαρίδου Δέσποινα για την πολύτιμη βοήθειά της στην δημιουργία της πυραμίδας καθώς και την κ. Σκιαδά Μυρτώ (καθηγήτρια Πληροφορικής)για τη βοήθειά της στη διαχείριση του υλικού προβολής.