Μια μέρα

στο Μουσείο της Ακρόπολης

Την Τρίτη 14 Οκτωβρίου 2014 οι μαθητές των τμημάτων Α1 και Α2 του σχολείου μας είχαν την τύχη να επισκεφθούν το Νέο Μουσείο της Ακρόπολης, ένα από τα σημαντικότερα μουσεία της χώρας μας, όπου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Τα γλυπτά του Παρθενώνα”. Προηγήθηκε προετοιμασία των μαθητών στην τάξη μέσα από συζήτηση με την καθηγήτρια της ιστορίας κα την παρακολούθηση της επιμορφωτικής ταινίας ¨Παρθενών: μέτρο και τελειότητα”, καθώς και τη συμπλήρωση σχετικού φύλλου εργασίας.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, με τη βοήθεια προπλασμάτων της Ακρόπολης και των μνημείων της αλλά και γύψινων εκμαγείων, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν με ένα διαφορετικό και διασκεδαστικό τρόπο την ιστορία του Ιερού Βράχου και να αναπαραστήσουν με τη φαντασία τους το λαμπρό Ιερό, όπου οι Αθηναίοι λάτρευαν την προστάττιδα θεά τους. Ακάμα εξερεύνησαν τα θέματα των γλυπτών που στόλιζαν το ναό, ενώ στο τελευταίο μέρος του προγράμματος συμμετείχαν με ενθουσιασμό σε ειδικό εργαστήρι κατασκευής χειροτεχνίας με θέμα τα γλυπτά του Παρθενώνα, ενεργοποιώντας με τον τρόπο αυτόν τη φαντασία και τη δημουργικότητά τους.