Ημέρα Φυσικών Επιστημών στο 2ο Γυμνάσιο Παλλήνης.

Το 2ο Γυμνάσιο Παλλήνης πραγματοποίησε και φέτος με επιτυχία, την Ημέρα των Φυσικών Επιστημών, ή αλλιώς Πανηγύρι της Επιστήμης, την Τετάρτη 29 Απριλίου 2015, στο χώρο του Σχολείου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου μας, παρουσίασαν  70 πειράματα Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας, Εφαρμογές Μαθηματικών, ενημερωτικό βίντεο για την Υγεία και τη Διατροφή καθώς και μουσικοχορευτικό δρώμενο. Τέλος, οι μαθητές επιμελήθηκαν εικαστικά τη διακόσμηση του Σχολείου και φρόντισαν για την καθαριότητα και την τακτοποίηση του χώρου, μετά το πέρας της εκδήλωσης, με την καθοδήγηση των καθηγητών τους.

Το Σχολείο επισκέφτηκαν ο Δήμαρχος Παλλήνης κ. Ζούτσος, ο Πρόεδρος του Δ.Σ. και Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Παλλήνης κ. Λιακόπουλος, οι Σχολικοί Σύμβουλοι κ. Ρούσσος (της ειδικότητας ΠΕ04) και κ. Βαλλιανάτος (Σύμβουλος Γενικής Παιδαγωγικής Ευθύνης του Σχολείου), η Προϊσταμένη Εκπαιδευτικών Θεμάτων της Διεύθυνσης Δ.Ε. Ανατολικής Αττικής κ. Μπαράτση, η υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων κ. Κουκούλη, η υπεύθυνη Αγωγής Υγείας κ. Παπαγεωργίου, ο υπεύθυνος του  ΕΚΦΕ Α΄Ανατολικής Αττικής κ. Παπαμιχάλης, στον οποίο ήταν αφιερωμένη η εκδήλωση, ο υπεύθυνος του  ΕΚΦΕ Β΄Ανατολικής Αττικής κ.Τριανταφύλλου, η κ. Σιδέρη, ως εκπρόσωπος της Ένωσης Ελλήνων Χημικών, η Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου  Γυμνασίου Παλλήνης κ. Μυροπούλου, πολλοί γονείς, εκπαιδευτικοί και μαθητές από άλλα Σχολεία: 2ο Γυμνάσιο Κορωπίου, Νέα Γενιά Ζηρίδη, Κωφών και Βαρηκόων Αγίας Παρασκευής, 1ο Γυμνάσιο Γλυφάδας, 2ο ΓΕΛ Παλλήνης.

Και του χρόνου!

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ