Η Α΄ΚΑΙ Η Β’ ΤΑΞΗ

ΣΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΤΕΧΝΗΣ

Την Τετάρτη 10 Δεκεμβρίου 2014, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Α’ και Β΄ παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση “BONES” (“Κόκκαλα”), ένα καινούριο έργο γραμμένο ειδικά για εφήβους, μετά από παραγγελία του Θεάτρου Τέχνης από τον πολυβραβευμένο συγγραφέα Ανδρέα Φλουράκη. Το έργο ανεβαίνει από την Εφηβική Σκηνή του Θεάτρου Τέχνης, η οποία λειτουργεί για δεύτερη χρονιά στον ιστορικό χώρο του Υπογείου.

Μέσα από μία ιστορία μυστηρίου στην οποία πρωταγωνιστούν πέντε έφηβοι, το έργο BONES προβάλλει, με ειλικρίνεια, τόλμη, χιούμορ και τρυφερότητα, τις ανησυχίες και τα προβλήματα της καθημερινότητας των εφήβων, εστιάζοντας σε μία πληθώρα θεμάτων, όπως η βία, η διαφορετικότητα, η οικονομική κρίση, η φιλία, οι σχέσεις γονέων-παιδιών, ο έρωτας, όλα πλαισιωμένα με άφθονη νεανική μουσική και μέσα από μία γλώσσα χωρίς χυδαϊσμούς προσιτή στο εφηβικό κοινό.

Μετά το τέλος της παράστασης, οι πέντε νεαροί πρωταγωνιστές του έργου, απάντησαν πρόθυμα σε ένα καταιγισμό ερωτήσεων από τους μαθητές, βοηθώντας τους να λύσουν πολλές από τις απορίες τους σχετικά με την πλοκή και τους συμβολισμούς του έργου αλλά και να κατανοήσουν καλύτερα το νόημα και τα βαθύτερα μηνύματά του.